Orkestra Çalışmaları

Dante Müzik Kursu Orkestra çalışmaları, herhangi bir ücret alışverişi söz konusu olmayan, tamamen öğrencilerimizin sahne ve grup deneyimlerini artırmak için yapılan çalışmalardır.

Öğrenciler belli bir düzeye geldiklerinde eğitimcileri tarafından gruplara veya orkestralara dahil edilirler.

Elektro Gitar, Bass gitar, Pop gitar, Bateri, Perküsyon ve Klavye öğrencileri, Pop, Rock ve benzeri müzik türlerinde müzik yapan gruplara, Keman, Çello, Kontrbass, Viola, Piyano öğrencileri senfonik orkestralara, şan öğrencileri ise hem modern orkestralara hem de polifonik korolara dahil edilirler.

Elbette Öğrenci’ nin orkestralara katılabilmesi için belli düzeye gelmiş olması gerekir. Buna eğitimciler karar vermektedir.

Orkestra çalışmalarımız Stüdyolarımızda yapılmaktadır. Öğrencilerimize anı olması maksadıyla en az 1 demo kayıt da stüdyolarımız tarafından hediye edilmektedir.

Oluşturulan orkestralar yılda 2 kez yapılan konserlerimizde sahne almakta, büyük çaplı gösterilerimizde gösteri yaparak, hem sosyal çevrelerine meziyetlerini gösterebilmekte hem de profesyonel bir sahnede bulunma imkanı kazanmaktadır.

Orkestra çalışmaları ders değildir, ancak en az ders kadar öğretici öge barındırır. Öyle ki, eşlikli çalma, sahne ekipmanlarını kullanma gibi konularda verilebilecek bir eğitim bile yokken, bu çalışmalar sayesinde bu imkana sahip olmaktadırlar.

Orkestra çalışmaları Müzik Teknolojileri öğrencilerimiz için de ciddi bir deneyimdir. Yukarıda isimlerinden bahsetmemiş olsak da, müzik teknolojileri öğrencileri de gerek stüdyoda, gerekse sahnede ciddi görevler almakta ve deneyimlerini artırmaktadırlar.

Stüdyoda stüdyonun kurulumu, mikrofonlama, ekipman tedariki, akustik tasarım, kayıt, mix ve mastering konularında uygulama deneyimi yaşanırken, sahnede, sahne ekipmanları kurulumu, kablolama, canlı mix, açık sahne akustiği konularında deneyim yaşanmaktadır.

Sonuç olarak orkestra çalışmaları kurumumuzda eğitim alan her öğrenci için içinde bir şeyler barındırır ve kurumumuzda eğitim alan öğrencilerin kazanımlarını test etmelerine imkan tanır.

Elbette orkestra çalışmaları zorunlu değildir. Bu çalışmalara katılmak öğrencinin kendi tercihidir. Eğitmen tarafından öner yapılır, ancak zorunluluk getirilmez. Tabii ki tavsiyemiz bu çalışmalara katılmanız yönündedir. Ancak ısrar etmeyiz.

Daha önce de değindiğimiz gibi, bu çalışmalar hiç bir ücrete tabi değildir. Somut zamanları yoktur, orkestralar oluştukça zaman zaman oluşturulacak prova saatlerinde toplanılarak çalışılır. Mümkün olduğunca toplanma saatleri öğrencilere göre ayarlanır ancak, senfoni orkestraları ve polifonik korolar çok kalabalık olduğundan ve herkese uygun ortak bir saat belirlenemeyeceğinden genel bir saat tayin edilir.

Share Button