Enstrüman Seçimi

Bilindiği gibi enstrüman seçimi oldukça zor bir iştir. Zira enstrüman ticareti tüm dünyada olmakla birlikte ülkemizde daha fazla biçimde istismar edilmektedir. Enstrümana yeni başlamış bir kişinin tek başına, yanında deneyimli kişiler olmaksızın enstrüman satın alması oldukça büyük bir risktir. Zira, enstrüman seçimi, belli düzeyde deneyimli insanlar için dahi oldukça zordur. Günümüz teknolojik koşullarında üretilen enstrümanlara oldukça güzel şekiller verilip, alımlılığı en üst düzeye çıkarılmakta, ancak bununla birlikte kullanışlılığı ve kalitesi aşağıya çekilmektedir. Bu da en azından yüzlerce doları sokağa atabilme olasılığını doğurmaktadır. Zira, ticaret kanunun’ da enstrüman ticaretinin etik sınırlara taşınmasını sağlayacak zorlayıcı maddeler bir yana dursun, bu konuda yok denilecek kadar az madde vardır. Dolayısıyla kullanıcı %90 mağdur olmakta ve geri dönüşü olmaz zararlara girmektedir.

Örneğin; gayet sade bir görünüme sahip “Fender Stratocaster” elektro gitar, %80 el yapımı ve ömür boyu garantilidir. Bu ürünün her parçası ciddi özenle yapılmakta ve defalarca test edilmektedir. Diğer taraftan, yaklaşık aynı fiyata satılan ibanez “S” serisi bir gitar oldukça cezbedici bir fiziksel görünüme sahipken, aynı kalite kesinlikle beklenemez. Zira az evvel bahsettiğimiz, özen bir tarafta dursun, bu ürünler tamamen fabrikasyondur.

Bahsettiğimiz iki örnek pahalı sınıf gitarlardır. En üst düzeydeki ekipmanlarda dahi kalite sorgulaması yapılabilirken, alt klasmanda ürünler arasındaki kalite uçurumu çok ciddi boyutlara gelebilmektedir. Hatta aynı marka, aynı model iki gitar, birbirinin aynısı olmayabilir. Fabrikasyon enstrümanlarda hep görüldüğü biçimde aynı partideki gitarların %40ı “iyi” %20 si “orta”, %40 ı da “düşük” kalite ürünler olagelmektedir.

Ekonomik sınıf tabir edilen enstrümanlarda gözlenen uçurum inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Satın alacağınız ürünler çok kısa süre sonra kullanılmaz hale gelebilir, garanti kapsamına dahil edilse dahi ürünün parçaları değişeceği ve/veya tamir göreceğinden yenisi gibi asla olmayacak vaad edilen faydayı sunmayacaktır.

Enstrüman seçimi hizmetinin kapsamı

Dileyen öğrencilerimize, ihtiyaçlarını tespit edip, bu yönde onları en iyi şekilde tatmin edecek enstrümana yönlendiriyor. Satın alma kaynağı ile görüşüp fiyat pazarlığı dahil olmak üzere her işlemi biz gerçekleştiriyoruz. Böyle kafanızda enstrüman seçimi konusunda herhangi bir soru kalmıyor.

Sizin İçin Doğruyu seçeceğimizden kuşkunuz olmasın. Dante Müzik Kursu bu hizmeti ne kendi namı hesabına ne de bir başkası yararına değil, tamamen öğrenci menfaatlerini gözeterek vermektedir. Piyasa araştırması derinlemesine yapılmakta ve ihtiyacınız olan ürüne en uygun fiyatla erişmeniz sağlanmaktadır.

Share Button