Fotoğrafçılık Kursu

foto kameraFotoğrafçılık kursu programımızda, Işık kavranımdan başlayıp, pixel kavramına uzanan kronolojik ve kapsamlı bir eğitim veriyoruz. Pekiyi neden kronolojik? Öyle ki, fotoğrafçılık 19.yüzyıldan beri görüntüyü daha iyi kaydetmek için gelişmekte olan bir teknoloji olsa da, temel prensip fizik kuralları değişmedikçe değişmeyecektir.

Örneğin, ışığın lenslerden nasıl geçeceği konusu teknolojimizi ne kadar geliştirirsek geliştirelim doğanın bir unsurudur ve en modern makinalarda da, ilkel makinalarda da gereksinim aynıdır.

Evet, fotoğraf, ışığın yansımalarının kaydedilmesidir. Einstein’ dan sonra çok daha iyi anladığımız ışık kavramı hangi ortama, hangi cihazlar hangi yöntemlerle kaydedilmelidir soruları işimizin teknik boyutu iken, bu tekniklerle neleri çekeceğimiz işimizin sanatsal boyutu olacaktır.

Elbette yaratıcılık noktasında sizlere mistik bir katkımız olamaz. Ancak, teknik konuları en iyi şekilde öğreterek, mevcut yetilerinizi en efektif biçimde kullanmanızı sağlayabiliriz.

foto filmFotoğraf dijitalden önceki son dönemlerinde, selüloz bazlı plakalar üzerine sıvanmış, ışığa gümüş tuzlarının, lensten gelen ışıklar biçim değiştirmesi yöntemi ile negatife çevirmekteydi. Daha sonra bu negatifler, başka bir ışık kaynağı ile karşılaşmadan, sodyum, potasyum ve nitrat ile sabitlenip, kuruduklarında adeta birer alçı kalıp halini almaktaydı. Kuruyan negatif bu aşamadan sonra ışık görse dahi formunu yitirmez. Bu aşamadan sonra negatifler, agrandizör ismi verilen bir çeşit yansıtıcı ile, yine kimyasal bir yapısı olan ve yine ışığa duyarlı olarak banyo edilmesi gereken fotoğraf kağıtlarına negatif yönlü olarak yansıtılır. Ve sonuç olarak bu kağıtlarda görüntü elde edilir. Hemen hemen hiç kimsenin içine girmediği ama filmlerden aşina olduğunuz karanlık odalarda bu yıkama işlemleri yapıldığı için buralara banyo ismi verilmiştir. Esasında burada ne filmin, ne de kağıdın yıkanması söz konusu değildir.  İşlem filmin ve kağıdın su ile çözelti haline getirilmiş solüsyonlarla bir araya gelmesini sağlamaktır. Bu işlem yapılırken de, ne filmin ne de kağıdın iletilen görüntü dışında bir ışık kaynağı ile buluşmaması gerektiğinden, çok düşük seviyede renkli ışıkların kullanılmadığı odalarda işlem yapılır. İşte bu yüzden bu odalara karanlık oda ismi verilir.

agrandizorRenkli ve siyah-beyaz fotoğrafçılıkta, kağıt, film ve solüsyonlar farklıdır. Zira renkli fotoğraf sisteminde kimyasal enstrümanlar. RGB (red, greeen, blue) Kırmızı, Yeşil ve mavi renkler duyarlı olarak imal edilecektir.

Analog fotoğrafçılık sanıldığı kadar zor veya maliyetli değildir. Ancak günümüzde özellikle zaman maliyetini marjinal seviyede düşüren dijital makineler varken pek tercih edilmemeleri çok da garipsenmemelidir.

Fotoğrafçılık kursu programımızda işi içinden çıkılmaz, akademik formatlardan uzak tutuyoruz. Ama film banyo etmeyi de öğretiyoruz. Derslerimiz şimdilik tek programda mesleki olmayan, ancak mesleki seviyede bilgi içeren genel bir program şeklindedir.

Derslerimize Fotoğrafçılığın temel prensipleri, ışık ve fiziksel özellikleri, lensler, algı ve difüzyon gibi temel konularla başlayıp, analog, slr, dslr, polaroid vb. her türlü makinanın teknik özelliklerini inceleyerek ve onları kullanarak devam edeceğiz. Analog evremizde film kullanımı, karanlık oda, banyo ve baskı konularını da içeren milenyum öncesi fotoğrafçılığa değinecek ve bugün dijital makinalarda tek hareketle sağlanan kolaylıkların aslında nereden çıktığını öğreneceğiz.

Dijital evremizde mevcut fotoğraf bilgimizi öğreneceğimiz bilgi teknolojisi unsurlarıyla harmanlayıp, mükemmel düzeyi arayacağız.

Elbette saha çekimleri yapıp, hem teknik hem de sanatsal bilgimizi geliştireceğiz.

Kurumumuzda bulunan karanlık odamızda uygulamalı olarak film yıkayacağız ve baskılar yapacağız.

Derslerimiz toplam 12 hafta sürmektedir. Ve gruplar halinde yapılmaktadır. Sınıflarımızda derslerimizde anlatacağımız kameralarımız, bilgisayarlarımız ve projeksiyon ünitemiz mevcuttur. Fotoğrafçılık derslerimiz fotoğraf düzenleme yazılımlarının eğitimini kapsamaz sadece dijital fotoğrafçılık ünitelerimizde transfer, kayıt, temel düzenleme konuları işlenecektir.

Önemli Not: Kurumumuzda Kamera satışı veya temini yapılmamaktadır. Herhangi bir satıcı ile bağlantımız da bulunmamaktadır. Ancak sizlere hangi makinayı almanız gerektiği konusunda elbette refere olacağız.

Share Button