Keman Dersi

keman dersiKeman dersi almak istiyorsunuz, pekiyi keman’ ı tanıyor musunuz? Nasıl bir enstrümandır, hangi parçalardan oluşur, tarihçesi nedir? hangi müzik türlerine uygundur? Eğitim süreci nasıl işler? İşte bu sayfamızda bu konuda genel bilgilere erişeceksiniz.

Keman, yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyesidir. Karakteristik özellikleriyle XV. yüzyılın ilk yarısında görülmektedir. Yüzeysel olarak bakınca kemanın yüzyıllar boyunca değişmeden kaldığı düşünülebilir fakat gerçekte birbirini izleyen besteci ve yorumcuların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gözle görülür bir evrim geçirmiştir.

Klasik orkestraların adeta bel kemiğidir. Öyle ki yaylı grubu olmayan bir senfoni orkestrası mümkün değildir. Elbette yaylı gruplarında sadece kemanlar olmazlar, ancak keman, bu grubun en kalabalık üyesidir ve konçerto enstrümanı olarak kullanıldığından, aynı zamanda solist bir enstrümandır.

Günümüz çağdaş müziğinde her ne kadar yerini Synthesizer ve sanal enstrümanlara bırakıyormuş gibi görünse de, acıya, neşeye, hüzne; her duyguya bürünebilen büyüleyici sesiyle müzikal dimağımızda orjinal haliyle değerini korumaya devam etmektedir.

Keman Klasik Türk Müziği orkestralarında da vazgeçilmez bir enstrümandır. Her ne kadar nota teorisi ve sistemi farklı da olsa, aynı enstrümanın kullanılıyor olması enstrümanın önemini ortaya koymaktadır.

Keman ve onun ayrılmaz bir parçası olan yay , belirli özellikleri olan bazı ağaçlardan yapılmaktadır.Keman, her biri ayrı perdede ses veren dört telli ve standartlaştırılmış bir çalgıdır.

Kemanın başlıca ögeleri; salyangoz, ağaç burgular, sap eşiği, sap, teller, tuşe, f delikleri, ses eşiği, fiksler,tel takacağı, kiriş eşiği, kiriş düğmesi, çenelik ve omuzluktur.

Keman Dersi Alabilir miyim?

Hemen hemen her öğrencinin kafasında: “acaba çalabilir miyim” sorusu vardır. Elbette bu sorunun kafanızda olması yanlış değildir. Ancak enstrüman öğrenme sürecinde yaşayacağınız tereddüt işinizi zorlaştırır. Bütün açık yürekliliğimiz le söylemek isteriz ki, yeterli motivasyonu olan herkes, gerekli çabayı göstererek enstrüman çalabilir. Bu konuda ısrarcı olabilir, hatta garanti verebiliriz. Eğer eğitimcilerimiz tarafından derse katılma onayı verilmişse, emin olun ki, öngördüğümüz ölçekte yeteneğe sahipsiniz ve enstrümanı çalacak yeterlilik desiniz. Keman dersi almanız konusunda herhangi bir olumsuzluk bu durumda bulunmamaktadır.

Çok açık olarak belirtmek isteriz ki, sizden alacağımız para için sizi olmayacak bir sürecin içine sokmuyoruz. Eğitim sürecinin herhangi bir noktasında bir olumsuzluk olması durumunda eğitimcilerimiz idareyi ve sizi eğitimi terk etmeniz konusunda uyaracaktır. Elbette bu tamamen bir tavsiyedir, sizi çalamıyorsunuz diye kurstan uzaklaştırmayız, ancak devam etmeniz halinde sürecin olumsuzlukları konusunda muhakkak bilgilendirilirsiniz.

Pek çok öğrencimiz ise yaş konusunda tereddütler yaşamaktadır. “Acaba keman dersi almak için geciktim mi” sorusunu sıklıkla duymaktayız. Hiç bir şey için asla geç değildir. Bu noktada önemli olan husus sizin enstrüman ile olan gelecek planlarınızdır. Eğer 35 yaşında meslek sahibi birisiyseniz, keman virtüözü olmak için geç kaldığınız doğrudur, ancak virtüöz olmak zaten yaşla ilgili değildir. Herhangi bir enstrümanın virtüözü olacak yetenekte kişiler çok küçük yaşlarda keşfedilmektedir. Siz eğer hobi amacıyla keman çalacaksanız 50 yaşında da olsanız fark etmeyecektir. Elbette 10 yaşında bir öğrenciye göre daha yavaş öğreneceğiniz aşikardır, ancak bu imkansız demek değildir. Keman dersi alarak kendinizi tatmin edecek düzeyde keman çalmanız mümkündür. Hatta Keman dersi alan öğrencilerimiz hemen hemen hepsi konserlerimizde sahne almakta, orketralarda ve solo olarak icralara katılmaktadır.

Keman çalabilmek ihtiyacınız olan, asgari düzeyde yetenek, motivasyon ve çalışmaktır. Bu üçlüyü bir araya getirdiğiniz de umduğunuzdan çok daha ileri düzeyde keman çalabilmeniz mümkündür.

Keman ve yay seçimi

Keman öğrencisinin bedensel yapısı keman ve yayın yapısı ve bu yapılar arasındaki uyum, başlangıç keman eğitimi için büyük önem taşımaktadır.Bu yüzden keman öğrenmeye , rastlantısal olarak seçilen herhangi bir keman ve yay ile değil,belli ölçülere göre seçilen keman ve yay ile başlanmalıdır.

Kemanlar, Tam boy, 3/4, 1/2, 1/4 ve 1/8 ebatlarda üretilmektedir. Çünkü, örneğin 6 yaşında bir çocuğun kol boyu, tam kemanda bir dörtlük yay çekebilecek kadar uzun değildir. Ayrıca parmak boyları pozisyonlara yetmeyecektir.

Çoğunlukla yetişkinler tam boy keman kullanırlar, yani yetişkin öğrenciler için bir boy sorunu yoktur. Ancak örneğin ilk öğretim öğrencileri için ebat büyük sorundur. Zira her ilköğretim öğrencisi bedensel olarak yaşına oranlı gelişmiş değildir ve farklı ebatlar tercih edilmesi gerekebilir.

Ayrıca alınacak keman’ ın kalite ve yeterliliği konusunda da eğitimcilerden fikir almakta fayda vardır. Eğitimciler hangi keman’ ın ne kadar yeterli olacağına ve optimum maliyeti yüklenmenize yardımcı olacaktır.

Her enstrümanın eğitiminde olduğu gibi, keman dersi için de optimum yeterlilikte bir enstrümana sahip olmak şarttır. Eğer elinizdeki enstrüman doğru sesler vermiyor ve/veya çalım işini zorlaştırıyorsa eğitim süreciniz olumsuz yönde etkilenecektir.

Keman’ın dinleti biçimi

Keman, başta klasik batı orkestraları olmak üzere, hemen hemen her müzik türünde kullanılan, solist ve korist olabilen büyüleyici sesi ile, kitleleri kendine hayran bırakan bir enstrümandır. Klasik batı orkestralarında olduğu kadar Türk Müziği ve Arap Müziğinde de ana çalgılar arasında yer alan keman artık ana vatanı neredeyse belli olmayan bir saz haline gelmiştir.

Keman komalı sistem veya tampera sistemde kullanılabildiğinden her müzik türüne ve her etnik sisteme uyum sağlayabilir. Özellikle ansamble olarak kullanıldığında inanılmaz bir efekt yaratmaktadır. Ayrıca keman yaylı grubunda en çok solo icra yapılan enstrümandır.

Keman Eğitimi Sistemi

Keman dersi birebir veya gruplar halinde verilebilmekte, gruplarımızda yaş ve seviye durumuna göre yerleştirme yapılmaktadır. Her iki prosedür için de ders süresi haftada 1 gün ve 1 er saattir. Keman dersi grupları 4 kişiden oluşur ve mutlak suretle sıfır seviyesinden başlarlar. Keman dersi programına belli düzeyde enstrüman hakimiyeti olanlar mutlaka birebir ders olarak kaydolmalıdır.

Keman Dersi programımız, mevcut akademik programımızın yanında, öğrencilerin hoşlanabileceği popüler eserlerden de örnekler katılıp, müfredat eğlenceli hale getirilerek verilmektedir. Bu nedenle sıkıcı olması muhtemel hiç bir husus bulunmamaktadır.

Ayrıca mümkün olduğunca kişiye özel davranılmakta ve potansiyele uygun yön çizilmektedir. Özellikle birebir eğitimlerde eğitim, %100 kişinin, potansiyeli, vizyonu ve beğenileri paralelinde verilmektedir.

Keman çalmada en temel faktörler duruş, tutuş ve yay çekiştir. Gerektiği gibi durulmaması durumunda keman doğru tutulamayıp, yay uygun biçimde çekilmeyecektir. Diğer durumlar aynı şekilde birbirini etkileyeceğinden bu 3 unsur büyük önem taşımaktadır.

Keman Eğitimi Ders Konuları:

 • Müziğe giriş.
 • Temel müzik ve nota eğitimi
 • Keman çalmada duruş ve tutuş.
 • Duruş ve Denge.
 • Sol el ve sol kol pozisyonu.
 • Sağ el pozisyonu (yay tutuş).
 • Yay sürüş , yayın hızı ,yayın teller üzerindeki basıncı, yayın tel üzerindeki yeri.
 • Keman tuşe’ si üzerinde 1. pozisyon La teli, Re teli , tel değiştirme çalışmaları ve Mi teli, Sol teli.
 • 1. pozisyon etütler, küçük eserler ,parmak egzersizleri ve diğer pozisyonlar.
 • Sol el teknikleri Entonasyon (ses temizliği).
 • Çift ses çalışmaları.
 • Akor çalışmaları.
 • Yay teknikleri .
 • Piyano eşlikli ve çift keman oda müziği çalışması.
 • Solo ve grup dinleti hazırlık çalışmaları.
 • İleri Düzey Kapris etütler,büyük konçertolar ,sonatlar
 • Konser repertuarları

Keman kursu katılım koşulları

Keman kurslarına dileyen herkes, gerekli fiziksel yeterliliğe ve asgari işitme yetisine sahip olmak koşuluyla katılabilir. 3 yaştan itibaren öğrenci kabul edebildiğimiz keman kursu programında her yaş grubu için eğitim seçenekleri yer almaktadır.

Sertifika programları dışındaki derslerimize katılırken, hiç bir sözleşme imzalamaz ve taahhüt vermezsiniz. Dilediğiniz kadar eğitim alıp, istediğiniz zaman kursu bırakabilirsiniz. Kayıtlarımız aylık yenilenir ve öğrenci kayıt yenilediği ay süresince derse katılmakla yükümlüdür.

Enstrüman derslerimize katılacak öğrencilerimiz için herhangi bir yetenek testi yapmıyoruz. Zira enstrüman yeterliliği ile ilgili herhangi bir olumsuz kanaat oluşması halinde derslere derhal son verilebilmektedir. İdare tarafından fiziksel olarak yeterli görülen öğrenci derse kabul edilir. Yetenek düzeyinde tespit ancak bir kaç ders içerisinde netleşmektedir. Hemen karar verilebilecek çok az durum vardır; örneğin fiziksel rahatsızlıklar, ritim ahrazı gibi sorunlar eğitimi mümkün olmayan durumlar olduğu için derse devam etmemeleri istenir. Ancak bunun dışında kalan durumlar öğrenci en azından bir kaç ders gözlemlenir. Öğrencinin eğilimleri, çalışma disiplini, yaklaşımı ve yeteneği bir bütün olarak değerlendirilip buna göre karar verilir. Zira yetenek testleri özünde yetenek değil, bilgi ölçen ve yetenekle ilgili kısıtlı veri sağlayan testlerdir ve zaman zaman yanıltıcı bilgi sahibi olunmasına sebep olurlar. Bu nedenle keman dersi alacak öğrencilerimize, keman kursu’ na yazılırken bir aylık süreci değerlendirme süreci olarak göze almalarını tavsiye ederiz. Daha önce de değindiğimiz gibi, biz bu konuda samimiyiz, sizi yanlış yönlendirmeyiz ve asla sömürmeyiz. Herhangi bir olumsuzluk halinde derhal bilgilendirilirsiniz.

Derslere katılması tamamen imkansız olan öğrenci ise ilk derste bilgilendirilir ve kaydı iptal edilir. Bu durumda ilk ders dahil olmak üzere tüm ücret iade edilir.

Yanlış bilinenler

 1. Keman en zor enstrümandır
  Kesinlikle böyle bir yargı söz konusu değildir. Her enstrüman zordur veya her enstrüman kolaydır. Yeterince çaba gösteren asgari yetenek seviyesindeki herkes kemanı da pekala çalabilir.
 2. Keman çalmak için önce başka bir enstrüman çalmak gerekir
  Yine yaygın bir yanlıştır ki, pek çok kimse keman’ın iler yaşlarda öğrenilecek, ikincil saz olduğu fikri hakimdir. Oysa suzuki ve rolland metodları kapsamında 2 yaştan itibren keman eğitimi alabilmek mümkündür.
 3. Kemanla popüler eserler çalınmaz
  Her enstrümanlar herşey çalınır. Yeter ki siz isteyin
 4. Keman çok pahalı bir enstrüman
  Hayır, hatta pek çok enstrümandan daha ucuz bile.
 5. Keman eğitimi çok uzun
  Keman eğitimi değil, müzik eğitimi uzun bir süreç. Keman müfredatı pek çok farklı şekilde sunulabilir, mevcut programlar da diğer enstrümanlardan çok farklı değildir.

Bu Sayfa İçin Anahtar Kelimeler: keman, keman eğitimi, keman dersi, keman kursu, keman dersleri, kemn kursları, ankara keman, ankara keman kursu, keman kursu ankara, suzuki metodu

 

Share Button