Klarnet Dersi

klarnet dersiKlarnet dersi başlığı altında, Türk Müziği esasıyla çalınan Sol Klarnet eğitimlerini ifade etmekteyiz. Klarnetin en etkili biçimde icra edildiği sol klarnet derslerimiz sadece birebir ders biçiminde işlenmektedir.

Derslerimizde Türk Müziği nazariyatı ile birlikte enstrüman eğitimi paralel verilmektedir. Öğrencinin isteği doğrultusunda geliştirilen geniş repertuar seçeneği ile oldukça efektif bir eğitim süreci oluşturulabilmekte ve dersler en zevkli şekilde işlenmektedir.

Özellikle son yıllarda popüler müzik içinde çok daha yoğun kullanılan klarnet dersi içeriğinde çok sayıda örnek eser bulunmaktadır.

Klarnet Si Bemol ve Sol olmak üzere iki ana grup içinde değerlendirilir. Si Bemol klasik batı müziği ve modern batı müziği içinde kullanılmakla birlikte, Türk Müziğinde de kullanılabilmektedir. Ancak, Özellikle Türk Sanat Müziğinde Sol Klarnet kullanılması gereklidir.

Sol Klarnet, Balkanlar ve Ülkemizde kullanılan, koma olarak ifade edilen ara seslerin çalınabildiği geleneksel Türk Sanat Müziği çalgılarındandır. Esasen Arabesk’ten, Pop Müziğe kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Mustafa KandıralıÖrneğin, Bir Müslüm Gürses parçasında da, Bir Sezen Aksu parçasında da, bir Halil Sezai parçasında da kullanılır. Ülkemizde Mustafa Kandıralı ile ismi duyulan Klarnet, günümüzde aralarında Hüsnü Şenlendirici ve Serkan Çağrı’ nın da bulunduğu çok sayıda üstad tarafından seslendirilmektedir.

Bize has melodileri çalarak işleyeceğimiz Klarnet dersi, pek çok enstrümandan çok daha hızlı ilerlenebilen, oldukça keyifli bir süreçtir. İstatistiki olarak en yüksek başarı oranının bu derste olduğu söylenebilir.

Derslerimizde makam bilgisi de işleneceğinden, doğaçlama çalım üzerine de çalışılmış olacak. Bu dersi tamamlayan öğrenci, teknik ve teorik olarak her esere eşlik edebilecek bir birey haline gelecektir.

Share Button