Müzik Eğitim Fakültelerine Hazırlık

Müzik Eğitim Fakültelerine Hazırlık derslerimiz, müzik okullarına hazırlık programlarımız içinde en kalabalık içeriğe sahip programdır. Zira Eğitim fakültelerine giriş mülakatlarında rekabet çok fazladır. 50 kişilik kontenjan için Türkiye’ nin her yerinden binlerce kişinin başvurduğu okullarımız bulunmaktadır. Ve üniversiteler sınavda elemeyi kolaylaştırmak için içeriği genişletmekte ve zorlaştırmaktadır.

Müzik Eğitim Fakülteleri, Eğitim Fakültelerinin değil, Güzel Sanatlar Fakültelerinin alt programlarıdır. Ancak pedogojik formasyon verirler ve eğitim fakültelerinde verilen eğitim bilimleri derslerini verirler. Bu nedenle isimlerine çoğunlukla Müzik Eğitim Fakültesi denmektedir.

Müzik Eğitimi bölümlerine hazırlanırken en çok dikkate edilmesi gereken konu, üniversite sınavında yüksek puan alınması gerekliliğidir. Zira çok fazla başvuru olduğundan çoğu zaman mülakatlara başvuru yapanların üniversite sınavı puanlarına göre ön eleme yapılmaktadır.

Eğitim fakültelerinin çok tercih edilmesinin sebebi, eğitimlerinin konservatuar kadar müzik içermekle beraber, öğretmenlik eğitimlerinin de alınıyor olması, bu sayede gerek kamuda, gerekse özel sektörde iş bulma olasılığının diğer bölümlere kıyasla oldukça yüksek olmasıdır.

Sınav İçeriği

  • Müziksel İşitme
  • Ritim Tekrarı
  • Ezgi Tekrarı
  • Deşifre
  • Solfej
  • Şan Parçası Seslendirmesi
  • Dikte
  • Enstrüman performansı

Derslerimiz:

Müzik Okullarına Hazırlık derslerimizde eğitim kişiye özel verilmektedir. Derslerde içerik en zor okulun sınavına göre hazırlanmakta, mümkünse program bir kaç kez tekrar edilmektedir.

ÖNEMLİ UYARI: Güzel Sanatlar Lisesi mezunlarının hemen hemen hepsi, eğitim fakültelerinin sınavlarına girmektedir. Bu nedenle diğer liselerden mezun olanlar dezavantaja sahiptir. Dolayısıyla bu sınavlara girmek isteyen öğrencilerin oldukça yüksek performans göstermesi gerekmektedir. Sonuç olarak eğitim fakültesi tercihe edecek adayların asla son anı beklememesi, bir öğretim yılı hazırlanması ve sürecin her anına ciddiyetle yaklaşması gereklidir.

Share Button