Konservatuarlara Hazırlık

Konservatuarlara Hazırlık derslerimiz müzikal içeriği en ağır olan derslerimizdir. Zira konservatuarlar en yoğun müzikal eğitime sahip, akademik olarak en kapsamlı programı işleyen okullardır. Çoğunlukla kendi liselerinden öğrenci almayı tercih ederler. Dışarıdan 3-5 gibi sınırılı sayıda öğrenci kabul etmek için açılan sınavlarda rekabet inanılmaz boyutlardadır.

Çoğunluğu zaten müzikle iç içe büyümüş, hatta kimileri profesyonel müzisyen olan adaylar sınava girerler. Sonuç olarak bu sınavlarda başarı göstermek için ciddi bilgi ve deneyim gereklidir.

Esasında sınav içeriği örneğin eğitim fakülteleri ile hemen hemen aynıdır. Burada sorun, sınavın zorluğu değil, rakiplerin zorluluğudur. Onun için bu sınavlara hazırlanırken, rakiplerimizin bu okulların adayları değil, mezunları olduğunu varsayarak çalışmalıyız.

 Sınav İçeriği:

  • İşitme
  • Ezgi Tekrarı
  • Ritim tekrarı
  • Solfej
  • Dikte
  • Deşifre
  • Şan Performansı
  • Enstrüman Performansı

Elbette bir konservatuar kazanmak imkansız değildir. Ancak açıklamalardan da anlayacağınız gibi bu sizin göstereceğiniz performansla doğru orantılı olarak mümkündür.

Hiçbirşey Şans değildir…

İşimizi asla şansa bırakmamalıyız. Veya şansımız yaver giderse diye bir söyleme itimat etmemeliyiz. Ne torpilli aday ne de şanslılar, siz yeterince çalışıp, olması gerekeni başardığınızda önünüze geçemeyecektir. Hiçbir sınavda şans belirleyici rol oynamaz. Veya varsayalım torpilli öğrenciler olsun (böyle bir durum yoktur, bu tamamen şehir efsanesidir) torpilli öğrenciden daha iyi bir sınav çıkardığınızda, o öğrencinin babası okulun sahibi olsa dahi sizin önünüze geçemez. Eğer torpil varsa bu sadece takdir hakkı kullanılabilecek durumlarda işletilebilir, o da sizin belirgin olarak öne geçmediğiniz durumdur. Sonuç olarak ne torpillilerden, ne de şans faktöründen korkacak durumda değiliz. Gerekli çalışmayı yapacak ve bu sınavı başaracağız.

Konservatuarlara hazırlık yaparken, öncelikle en az 1 öğretim yılı eğitim almayı ve bu süreç boyunca çok ciddi bir disiplin ortamına girmeyi göze almalısınız. Bu öğretim yılı boyunca uzun tatilleri, boşa geçirilen vakitleri unutmalı ve var gücünüzle hazırlanmalısınız. Eğer mümkünse gün içerisinde en az 5 saat müzik çalışmalısınız. Konservatuarlara hazırlık yaparken gevşemek, bütün süreci mahvedebilir.

Hedef Belirlemek Önemlidir

Konservatuar sınavına hazırlık yapıyorsunuz. Kafanızda pek çok okul var. Pekiyi biliyor musunuz ki, her okulun seçme sistemi farklıdır. Her okul kendince gereksinimler arar ve sınav prosedürleri farklı olabilir. İşte bu nedenle girmek istediğimiz okulun hangisi olacağına karar vermeliyiz. Veya en azından seçenekleri 3′ e indirmek şarttır.

Kimi öğrenciler, onlarca okulun sınavına girip, hangisi tutarsa ona girmek gibi bir düşünce içindedir. Ancak bu oldukça yanlış bir algıdır. Öyle ki, ne maliyetleri ve seyahat şartları bakımından ne de sınavların tarihleri bakımından çok fazla sınava girmek mümkün değildir. En sıkı şartlarda görülen 4 okulun sınavına katılabilmektir. Bunun için bu düşünceyi kafanızdan çıkarınız.

Sonuç olarak, derslerimize katılmanız ve gereğini yerine getirmeniz durumunda, garanti değilse bile, büyük olasılıkla okul kazanabilirsiniz. Ancak dikkat! “GEREĞİNİ YERİNE GETİRMELİSİNİZ”

Share Button