Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık

Güzel Sanatlar Liselerine Hazırlık derslerimizde, Lise düzeyinde müzik eğitimi veren liselere hazırlık dersleri verilmektedir. Ülkemizde son yıllarda artan özel güzel sanatlar liseleri ile birlikte bu klasmanda eğitim veren lise sayısı artmış durumdadır.

Güzel Sanatlar Lisesi Okumalı mıyım?

Elbette bu bir zorunluluk değildir. Ancak, eğer hayatınız müzikten ibaretse ve kariyer planlarınız arasında müzikten başka seçenek yoksa, güzel sanatlar liselerini tercih etmeniz doğru olacaktır. Esasında güzel sanatlar liseleri birer meslek lisesidir. Ancak ne yazık ki güzel sanatlar lisesi diploması ile herhangi bir kariyer elde etmek mümkün değildir.

Güzel sanatlar liselerinin avantajı, öğrencinin müzik eğitimi ile geçen uzun yılları sayesinde, lisans düzeyinde yapılan sınava neredeyse hiç hazırlanmadan girmesi halinde dahi ortalamanın hayli üzerinde başarı göstermesi olacaktır.

Güzel sanatlar liseleri giriş sınavları

Güzel sanatlar lisesi sınavlarına başvurmak için tek koşul orta öğretimi tamamlamış olmaktır. Lise düzeyinde eğitim veren bu okullara giriş için bir yazılı sınav yoktur. Ancak müzik mülakatı yapılmaktadır.

Mülakat İçeriği

  • İşitme
  • Ezgi Tekrarı
  • Ritim Tekrarı
  • Solfej
  • Şan parçası seslendirmesi

Elbette lise düzeyindeki müzik okullarına giriş mülakatları lisans düzeyinde yapılanlardan daha basittir. Ancak buradaki rekabet koşulları dikkate alındığında sınavın basit oluşu bir başka bakışla içeriğinin daha dar oluşu göz yanıltıcı olmamalıdır. Zira kontenjan esaslı sıralama yapılacağından bu mülakatlarda mümkün olan en yüksek puanı almaya çalışmak doğrudur. Zira rakiplerinizin ne kadar hazırlanmış olacağını bilemezsiniz. En üst düzeyde hazırlanmak her zaman daha doğrudur.

Güzel sanatlar liseleri çoğunlukla enstrüman sınavı yapmamaktadır.

Share Button