Askeri Bando Okullarına Hazırlık

Askeri Bando Okullarına Hazırlık programımızda, sınavların sadece müzik kısmına hazırlık yapılmaktadır. Eğitimlerimiz paket dersler olup, belirli süreler dahilinde, enstrüman ve işitme birlikte verilir.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Askeri Bando Okulları, her yıl Lise düzeyinde eğitim vermek amacıyla öğrenci kabul etmektedir. Kabul işlemleri 3 aşamalı bir sınavla yapılmaktadır.

  1. Yazılı Sınav: Komutanlık tarafından yapılır, içeriği müzikle ilgili değildir.
  2. Askeri sınav: Spor ve mukavemet sınavıdır.
  3. Müzik yeteneği sınavı

Not: Bu sınava başvurabilmek için, Askere alma yönetmeliği ilkelerine göre belirlenen ilkere uygun fiziksel özellikler aranmaktadır. Örneğin, aşırı kısa veya uzun boy, çok zayıflık veya obezite, vücut uzuvlarında eksiklikler, izleri azalmayacak derin yaralar izleri gibi fiziksel özellikler denetime tabi tutulur. Bunun yanında oldukça zorlu bir spor sınavı vardır.

Askeri Bando Mezunlar Ne İş Yapar?

Bando okullarından mezun olan öğrenciler, Bando Astsubay sıfatıyla atanırlar. Yani bu okuldan mezun olanlar kesin olarak iş sahibi olmaktadırlar.

Askeri Bando Okulu Nerededir?

Bando Okulları Komutanlığı Ankara’dadır. Eğitim yatılı olarak verilmektedir. Eğitim 4 yıl sürmektedir.

Askeri Bando Okullarına Hazırlık için ne zaman başlanmalıdır?

Askeri Bando Okullarına Hazırlık için lise’ye geçmeden önceki son sınıfta hazırlığa başlanmalı ve en az 1 yıl eğitim alınmalıdır. Özellikle hiç müzik altyapısı olmayan öğrencilerin enstrüman öğrenmeleri gerekeceğinden bir öğretim yılı ancak yetecektir.

Eğitim programı

  • İşitme
  • Temel Solfej
  • Deşifre
  • Ezgi Tekrarı
  • Ritim Tekrarı
  • Seçmeli Enstrüman

Derslerimiz kişiye özeldir. Programlar öğrenciye göre tasarlanmakta ve o yönde ilerlemektedir. Öğrencinin potasiyeli ve ilerleyişine göre değişiklikler yapılamkta, dersler bu nispette hızlanmakta veya yavaşlamaktadır.

Share Button